Cerere pentru pensie alimentara

16 ianuarie 2018 161

Buna ziua, am nevoie de ajutor! Viitorul meu sot are un copil din căsătoria precedenta, mama căruia a dat la pensia alimentara. Acum pe 22 ianuarie e judecata. Sotul meu ii trimitea lunar bani si acum ii trimite, are toate dovezile de transferuri. I-a venit iata si scrisoare ca i se cere pensia alimentara forțat. Mama copilului nu este aptă, mereu impune copilul sa scrie diferite nebunii tatălui său si mereu ii cere bani, iar el pe data de 10 a fiecarei luni ii face transfer. Acum eu sunt însărcinată, nu suntem încă oficial căsătoriți. Soțul meu trimite cîte 1.000 de lei lunar acasa copilului, pe lîngă pachetele cu imbracaminte, încălțăminte si dulciuri. Ma intereseaza: daca va fi judecata, care e suma concretă pe care o va trebuie să o achite lunar? Si mai vreau sa stiu: e posibil sa o decadem pe ea din drepturile de părinte? Luînd în consideratie ca nu are unde trai, nu a muncit si nici nu muncește oficial nicăieri, plus la asta mai are un copil pe care l-a născut la 15 ani de la alt bărbat si lasat la părinți ei? Noi suntem peste hotare, soțul are un post de munca oficial cu un venit si trai stabil aici si vrem mult sa luam si copilul încoace!? Si, va rog, poate imi sugerati un avocat bun pe dreptul civil si al familiei pentru a-mi apara drepturile in judecata, pentru ca avocatul care îl am nu prea imi insufla incredere! Mersi mult si o zi bună!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Maria. Din mesajul Dvs e clar ca sotul Dvs este angajat oficial in cimpul muncii si are un venit stabil. Codul Familiei al R.Moldova art.75 al.1 prevede ca pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4... mai detaliat - pentru un copil. Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante. In cazul in care venitul este instabil pensia poate fi calculata intr-o suma lunara fixa. Cit priveste decaderea din drepturi parintesti a mamei copilului , acest lucru nu se face doar pentru ca un parinte are conditii mai bune de trai. Decaderea din drepturi parintesti se face cind parintele face abuz de bauturi alcoolice, isi neglijeaza obligatiile parintesti, face lucruri care sunt in detrimentul copilului. O zi buna.

17 ianuarie 2018