Cerere reconventionala in dosar disjuns prin alta cerere reconventionala

12 noiembrie 2016 206

Buna ziua. Pot formula o cerere reconventionala intr-un dosar disjuns tot printr-o alta cerere reconventionala? Eu, partea, reclamant in primul dosar, parat in dosarul disjuns, pot formula cerere reconventionala si cere ca ea sa nu fie disjunsa, si sa se procedeze la conexitatea lor, astfel incat, pretentiile celor doua parti sa fie judecate in acelasi dosar? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Trebuie să existe un motiv pentru care pretențiile au fost separate, care indică asupra faptului că ele nu sunt atît de conexe ca să poată fi examinate în cadrul unui singur dosar.
Instanța de judecată are dreptul să separe într-un proces aparte cererea recoventionala. Împotriva acestei decizii nu... mai detaliat aveți o cale de atac.
Dacă s-a separat deja, nu are rost să cereți conexarea, or această cerere cu toate argumentele de rigoare trebuiau formulate atunci când s-a pus întrebarea despre necesitatea separării pretențiilor într-un proces aparte.
La fel, nu are rost să depuneți cerere recoventionala în cadrul acelui proces, pentru că Dvs aveți deja depusă cererea în care sunteți reclamantă, și astfel s-ar dubla neîntemeiat pretențiile.
Cererea despre care vorbiti, cu privire la conexarea pretențiilor, nu poate fi catalogată ca o Cerere recoventionala.
Recomand să nu pierdeți timpul cu astfel de acțiuni procedurale. Din contra, depuneți Referință în dosarul care sunteți pârâtă, iar în dosarul care sunteți reclamantă întreprindeți măsurile necesare.
Succes!

12 noiembrie 2016