Cererea de demisie trimisa online este valabila?

1 octombrie 2018 66

Am trimis cererea de demisie on-line pe adresa angajatorului. Este valabila aceasta procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In mod normal, nu.
1 - trebuie sa aveti dovada inregistrarii Cererii.
2 - cererea transmisa prin e-mail trebuie sa corespunda cerintelor aferente documentului electronic (sa fie semnata in mod corespunzator).
Riscul juridic este ca angajatorul poate sa ignore aceasta cerere, respectiv nu va emite ordinul.
Dar daca nu exista divergente intre Dvs... mai detaliat si angajator - nu este o problema ca acea cerere sa fie luata in consideratie.

1 octombrie 2018