Cererea depusă în instanță a fost scoasă de pe rol

13 martie 2018 31

Instanța a scos cererea de pe rol și a dat un termen de 15 zile pentru înlăturarea neajunsurilor. Spuneți, vă rog, zilele de sâmbătă și duminică sunt de asemenea incluse în acest termen?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Sunt zile calendaristice, iar daca ultima zi a termenului este o zi nelucratoare, acesta expira in urmatoare zi lucratoare.

Instanta nu a scos cererea de pe rol, ci nu i-a dat curs, oferindu-va un termen pentru inlaturarea neaunsurilor. Actul de procedură pentru care este stabilit un termen poate fi îndeplinit... mai detaliat pînă la ora 24 a ultimei zile din termen. Dacă cererile de apel sau de recurs, documentele sau sumele băneşti au fost predate la oficiul poştal sau la telegraf, sau prin alte mijloace de comunicaţie înainte de ora 24 din ultima zi a termenului, actul de procedură se consideră îndeplinit în termen.

14 martie 2018