Cererea prealabilă

3 iunie 2024 3

Bună ziua. Am primit răspuns la o petiție și nu sunt satisfăcut de conținutul acestuia. Prin urmare, am contestat acel răspuns prin cerere prealabilă, în care am solicitat să fie reexaminata petiția și să fie luat în considerare articolele din Codul de procedură penală. Am fost telefonat și m-au anuntat că cererile prealabile se bazează pe codul administrativ și nu pe alte legi sau coduri. Cât de corect este? Răspuns la cererea depusă încă nu am primit. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, ce se referă la cerea DVS mai ales e legată cu o cauză penală, cu răspunsul primit DVS sunteți în dept să vă adresați la procurorul din rainul unde locuiți, ca el să vă aprecieze ce și cum, e legat cu un cod contravențional sau cu codul penal.... mai detaliat DVS vă referiți la ceva, dar nu sunteți concret, ce și cum. Pentru o claritate cu vă propun că eșiți pe viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom diecuta mai concret.

4 iunie 2024