Certificat de cazier detaliat

17 mai 2024 3

Bună ziua. În 2018 am fost oprit de poliția rutieră ]n timp ce conduceam în stare de ebrietate. Mi-au deschis dosar penal pe acest caz. Instanța mi-a sancționat cu amendă și muncă în folosul comunității. Am achitat amenda și am făcut orele fără nicio încălcare. Acum am nevoie de certificat de cazier detaliat (pentru ambasadă SUA). Exista vreo metodă pentru a obține un certificat ”curat”?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Mihail, e o întrebare delicată. Da, DVS aveți dreptul să primiți in cazier juridic curat, tot depinde ce colaboratorul de la MAI, care o să fie împutenicit să controleze acest lucru și de ” șeful ”, care o semneze acest lucru. Mult depinde în ce formă o să te... mai detaliat adresezi și cum o să soliciți acest document, dar eu nu esclud o compesație din partea DVS acestei persoane. Eu vă propun, când o să soliciți acest document, să le atenționați, că sunteți dispus, în caz de refuz sau un răspuns negativ, o să vă adresați în instanța de judecată.

17 mai 2024
Ion Bucur
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna,
Dle. Mihail, sunt in posibilitate de a va ajuta cu intrebarea dvs! Va rog sa ma contactati sa va explic care este procedura pentru ca MAI sa va elibereze un cazier curat pentru al prezenta unde va este nevoie! nr. meu este 069907647.

17 mai 2024