Certificat de cetățenie română

23 aprilie 2019 72

Bună ziua. Am obținut Certificat de cetățenie română 4 luni în urmă. Știam că termenul certificatului este nelemitat. Vreau să depun cerere pentru transcrierea certificatului în România, la București (sectorul 1), dar mi se cere certificat obținut până la 90 zile. Spuneți-mi, vă rog, ce soluție am în această situație?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Anna.

Probabil ei și-au bazat decizia pe art. 41, alin. (5^4) din Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, conform căruia cererea de transcriere/înscriere a certificatelor/extraselor de stare civilă/extraselor multilingve ale actelor de stare civilă se depune, personal, de către titulari sau reprezentanții legali ai acestora, în termen... mai detaliat de 90 de zile de la data depunerii jurământului de credință față de România.

Trebuie să consultați un jurist din România care să vă explice cum să procedați, ținând cont că aceste 90 de zile au expirat.

23 septembrie 2019