Certificat de competență profesională a conducătorilor auto

7 noiembrie 2021 196

Salut! Are dreptul șoferul care deținne permis de categoria C sa transporte mărfuri din cont propriu, fără certificatul de competenta? Menționăm ca acest certificat poate fi obținut după trei ani de experiență cu categoria C. Adică trei ani poți conduce doar cu mașina deșartă? Este vreo cale legala de a beneficia de categoria C din prima zi?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua, Codul Transporturilor oferă răspuns la întrebarea dvs în art.43 alin.4 "Certificatul de competență profesională al conducătorului auto poate fi obținut în baza permisului de conducere de categoria (subcategoria) respectivă și a certificatului ce atestă absolvirea cursului privind activitatea în trafic național și/sau internațional"
Astfel, după obținerea... mai detaliat permisului de conducere de categoria C urmează să faceți cursurile necesare pentru eliberarea Certificatului de Competență.

Îmi puteți scrie pe email la adresa filip.rotaru98@gmail.com pentru mai multe detalii referitoare la centrele de instruire , durata cursului, acte necesare pentru inregistrare la curs etc.

25 noiembrie 2021