Certificat de divort

31 august 2021 62

Bună ziua! Pe data de 2 septembrie trebuie sa iau certificatul de divort, pronuntat pe cale judecatoreasca. De ce acte am nevoie ca sa pot ridica certificatul de divort? Fostul sot la fel are nevoie de acest certificat. El este cetatean român si nu poate veni acum in Moldova. Pot sa ridic si certificatul lui de divort? Daca da, de ce acte am nevoie? E neaparat ca ambii fosti soti sa aiba un certificat aparte? Ma puteţi ajuta, va rog?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Hotărîrea judecătorească cînd devine definitivă se expediază Serviciului Stare civilă în termen de 3 zile. Pentru a perfecta certificatul de divorţ trebuie să prezentaţi doar buletinul de identitate. Dacă trebuie să ridicaţi şi certificatul pentru fostul soţ atunci este necesar să aveţi o procură şi copia buletinului lui... mai detaliat sau paşaportului.
P.S. Se eliberează Certificate de divorţ pentru ambii foşti soţi, fiind indicată persoana titular.

1 septembrie 2021