Certificat de înmatriculare provizoriu al automobilului

1 martie 2023 32

Bună ziua. Pot să trec testarea tehnică a automobilului și să perfectez asigurarea, dacă dețin doar certificatul de înmatriculare provizoriu?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Certificatul de înmatriculare provizoriu – document oficial de stat care confirmă înmatricularea vehiculului şi permite titularului acestuia exploatarea vehiculului pe teritoriul Republicii Moldova. Se eliberează pe perioada perfectării certificatului de înmatriculare.

Reiese că se permite, fiind echivalent cu certificatul de înmatriculare.

2 martie 2023