Certificat de moștenitor european

4 iulie 2023 3

Bună ziua. Un cetățean italian s-a stabilit în Republica Moldova ;i a ob'inut permis de ședere de lungă durată. În Italia avea bunuri imobile, conturi bancare și alte proprietăți. În RM la fel avea bunuri imobile, conturi bancare și alte proprietăți. Fiind stabilit în RM de câțiva ani buni și fiind în vârstă, a decedat în RM, aici fiind emis certificatul de deces. În timpul vieții, cetățeanul italian a întocmit un testament olograf în Italia, fiind repartizată masa sa succesorală conform dispoziției testamentare indicate. Testamentul olograf a fost păstrat în arhiva notarului din Italia până la decesul acestuia. Potrivit dispoziției testamentare, cetățeanul italian a menționat că toate bunurile rămase pe lângă cele repartizate, îi revin prietenului meu care la fel este un cetățean italian. Dosarul succesoral a fost deschis de către notarul din Italia. Conform legii naționale a Italiei, testamentul nu se eliberează nimănui, nici măcar notarului din RM pentru a fi deschis dosarul succesoral în RM pentru bunurile din RM. Respectiv există o normă juridică conflictuală care nu poate fi soluționată de legislația națională a RM, dar nici a statelor europene. Pentru statele europene, vine în ajutor Regulamentul (UE) nr. 650/2012 din 4 iulie 2012 privind crearea certificatului de moștenitor european (în vigoare din 2015), care soluționează problema normelor succesorale conflictuale.
Întrebare:
Pentru bunurile, aflate în RM, ale cetățeanului italian decedat din RM, poate fi înregistrat dreptul de proprietate în RBI, în beneficiul persoanei indicate în dispoziția testamentară, în baza certificatului de moștenitor european, sau notarul din RM trebuie să deschidă dosar succesoral în baza copiei legalizate a testamentului olograf din Italia?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Este posibil de înregistrat în baza certificatului de moștenitor eliberat de notarul din Italia doar că certificatul de moștenitor trebuie apostilat și tradus.

6 iulie 2023