Certificat de naștere

11 iunie 2018 24

Buna ziua! Am si eu o întrebare: dacă m-am nascut in Ucraina, dar am crescut si am trait toată viata în Republica Moldova, pot sa obțin certificatul de naștere in Moldova, sau e nevoie sa merg la Ucraina?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Lana, de regula, certificatul de nastere se elibereaza la scurt timp dupa nastere de catre organul de stare civila de la locul unde v-ati nascut. Daca l-ati pierdut sau aveti nevoie de duplicat, incercati sa va adresati organului de stare civila din Moldova, invocand si Tratatul dintre Moldova si Ucraina... mai detaliat din 1993 in materie civila.

Daca v-ati referiti in intrebarea Dvs la dobindirea cetateniei moldovenesti, vedeti articolele 12 alin. (2) si 17 din aceasta lege: http://lex.justice.md/md/311522/

13 iunie 2018