Certificat de naștere

22 martie 2023 15

Bună ziua. Când am tradus în România certificatul de naștere din limba rusă, numele a fost scris Sopotian, dar în Republica Moldova numele este indicat Sopotean. Ce trebuie sa fac? Vreau să obțin cetățenia italiană și am nevoie de certificat de naștere moldovenesc în care numele să coincidă cu cel din actele românești.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Greșeala s-a făcut la traducere. Trebuie să traduceți încă o dată în mod corespunzător și să depuneți o cerere de modificare a numelui din certificatului de naștere către organul de înregistrare a actelor de stare civilă.

22 martie 2023