Certificat de nastere

27 aprilie 2020 32

Bună ziua! Am fost la primărie sa depun cerere pentru eliberarea certificatului de naștere copilului nou-nascut. La rubrica prenumele copilului, nu mi-a fost acceptat numele pe care care îl doream, si anume Matthias. Unde mă poat adresa ca sa pot sa îmi păstrez solicitarea si sa fie acceptat prenumele ales de noi?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua V,

Este straniu refuzul organului de stare civilă. Refuzul poate fi în cazul în care pronunţarea este dificilă, dacă acestea sînt formate din expresii indecente, lipsite de eufonie, ridicole, precum şi dacă au fost transformate (schimonosite) prin traducere.

În caz de refuz, organul de stare civilă trebuia să motiveze refuzul.... mai detaliat Dvs puteți contesta în instanța de judecată acest refuz.

28 aprilie 2020