Certificat de nastere

27 ianuarie 2019 61

Stimati juristi, cer sfatul dvs. Nu traiesc cu tatal copilului, copilul are 9 luni, e scris in familia tatalui si tatal figureaza in certificat. Acum tatal imi cere copia la certificatul de nastere a copilului cu scopul de a scrie cerere de renuntare la copil. Nu sunt sigura ca el vrea sa o faca, caci anterior a vorbit ca va pune interdictie ca sa nu ies cu copilul peste hotare. Sa ii ofer copia acestui certificat? Sau el poate si fara el sa scrie cerere?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Diana,

Nu există o procedura de renunțare la drepturile părintești!
Totodată, tatăl nu vă poate pune interdicție de părăsire a țării nici dvs și nici la copil.
Pentru viitor dacă, decideți să vă stabiliți cu domiciliul permanent peste hotare împreună cu copilul veți avea necesitatea de o declarație notariala de la tatăl... mai detaliat copilului, iar dacă refuză o hotărâre judecătorească.

28 ianuarie 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Dacă s-a ajuns la o aşa afirmaţie din partea tatălui că doreşte să renunţe la copil, l-aţi putea ajuta prin decăderea acestuia din drepturile părinteşti, odată ce îl decadeţi din drepturile părinteşti, nu mai aveţi nevoie de niciun acord din partea lui cu privire la stabilirea copilului peste hotare etc.

Conform... mai detaliat art. 67, Codul Familiei:

Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Servus

28 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Țin să menționez că nu pentru toate statele este suficient sa ai o hotărâre judecătorească privind decăderea din drepturile părintești.
Spre exemplu autoritățile italiene și cele israeliene oricum solicita o declarație autentificată notarial, iar dacă părintele refuză să o elibereze, unica soluție care rămâne este adresarea în instanța de judecată pentru... mai detaliat a substitui acordul acestui părinte.

Aceste aspecte sunt reglementate de legile fiecărei țări în parte.
Mai mult decât atât, deși, părintele poate fi decăzut din drepturile părintești, totuși, obligațiile părintești acesta le păstrează.

28 ianuarie 2019