Certificat de naștere

14 octombrie 2020 22

Buna ziua. Viitoarea soție e gravida, ea e cetățean al republici Moldova, iar eu sunt din România. Problema e ca ea încă nu este divorțată de fostul soț. Noi am dori sa nască în Republica Moldova. Vrem sa știm dacă copilul va intra automat pe numele fostului soț sau în certificatul de naștere va trece pe numele meu. Va mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Atunci cînd va avea loc întocmirea certificatului de naștere aceasta urmează să indice că tatăl copilului nu este soțul ei dar dvs pentru a fi indicat numele dvs la rubrica tată, pentru aceasta va trebuie confirmarea dvs adică acordul că dvs sunteți într-adevăr.

16 octombrie 2020