Certificat de nastere modificat

2 martie 2021 20

Buna. Sunt divortata si vreau sa-l decad pe fostul sot din drepturi parintesti si sa-l scot ca tata din certificatul de nastere a fetitei minore. El e stabilit peste hotare, nu achita pensia stabilita si nu se raspunde in niciun fel cu copilul! E posibil prin judecata sa obtin aceasta?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Sigur că este posibil, urmează să depuneți o cerere de chemare în judecată împotriva fostului soț cu privire la decădere din drepturile părintești.
Ulterior, în baza hotărârii judecătorești vă adresați la Serviciul Stare Civilă pentru rectificarea datelor din certificatul de naștere.

2 martie 2021