Certificat de nastere pentru nou-nascut

18 august 2022 54

Buna ziua. Eu sunt cetateana a Moldovei, sotul meu e din Pakistan. In certificatul de casatorie purtam nume de familie diferite. Am nascut copilul aici in Chisinau, dar cand am mers la ASP mi-au spus ca am nevoie de acordul scris al tatalui ca sa-i dau copilului numele de familie al tatalui. Tatal se afla peste hotar. Este adevarat ce mi-au spus la ASP?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Sania, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 55. Dreptul copilului la nume de familie şi prenume

(1) Copilul are dreptul la un nume de familie şi prenume.

(2) Copilul dobîndeşte numele de familie al părinţilor săi.

Dacă părinţii poartă nume de familie diferite, copilul va lua numele... mai detaliat de familie al tatălui sau al mamei, în baza acordului comun al acestora.

(3) Copilul va purta un prenume simplu sau unul compus din două prenume, potrivit voinţei ambilor părinţi.

(4) În caz de litigiu între părinţi privind numele de familie şi/sau prenumele copilului, decide autoritatea tutelară locală.

19 august 2022