Certificat de nastere romanesc

23 ianuarie 2018 85

Buna ziua. La moment sint insarcinata, dar cu tatal copilului nu sintem casatoriti oficial. In acest caz, as putea sa-i fac copilului certificat de nastere romanesc? Care este procedura de obtinere a lui (copilul va fi inregistrat cu numele meu de familie)? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Mariana.
Nu e clar Dtră aveți cetățenie română?
Legislația română permite să înregistrezi copilul cu numele de familie a oricărui părinte,dacă nu doriți să indicați tatăl, în rubrica respectivă nu se indică nimic.
,,3. Mama copilului nu este căsătorită, iar copilul nu este recunoscut de tată:

• certificatul medical constatator al naşterii,... mai detaliat întocmit pe formular tip care trebuie să poarte număr de înregistrare, dată certă, sigiliul/ştampila unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului;
• certificatul de naştere al mamei (original şi fotocopie);
• actul de identitate al mamei (original şi fotocopie) SAU
• actul de identitate al declarantului (original şi fotocopie), după caz.

În acest caz certificatul de naştere al copilului poate fi solicitat numai de către mama copilului.”
Mai multe detalii accesați lincul: http://www.starecivila1.ro/inregistrare-nastere/

24 ianuarie 2018