Certificat de resedinta a minorului pentru gradinita

29 martie 2017 41

Pentru a fi admis la grădiniță este nevoie de a prezenta un "certificat" in care ar figura adresa la care locuieste copilul. Ce organ/instituție le eliberează? Cum e procedura? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Avocat

Pentru a aranja copilul la grădiniță, aveți nevoie de următoarele documente:
1. Adeverința de naștere a copilului;
2. Buletinul de identitate, cu viza de reşedinţă a părinţilor - pentru a demonstra locul de trai a copilul;
3. Setul obigatoriu de certificate... mai detaliat medicale și documente ale copilului;
4. Pentru categoriile privilegiate de cetățeni - documentele ce confirmă dreptul la privilegii.

Alte documente nu sunt necesare. Pentru a clarifica situatia - puteti contacta Direcţia generală educaţie, tineret şi sport: http://www.chisinauedu.md/node/41

29 martie 2017