Certificat de stabilire a paternității

15 decembrie 2021 33

Bună ziua. De ce acte am nevoie și de unde pot scoate certificatul de stabilire a paternității, în situația în care părinții mei nu au fost căsătoriți oficial?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Dacă părinţii copilului nu sunt căsătoriţi, datele despre tată pot fi înscrise în baza declaraţiei comune a părinţilor privind stabilirea paternităţii, care poate fi depusă la organul de stare civilă teritorial.

În lipsa declaraţiei comune a părinţilor paternitatea poate fi stabilită de către instanţa judecătorească.

16 decembrie 2021