Certificat deces

30 mai 2018 45

Buna ziua. Strabunelul meu a decedat in Ucraina, acum am nevoie de certificat de deces a lui sau macar F-28 pentru dosarul de cetatenie romana. Strabunelul fiind nascut in Molovata, Dubasari, m-am adresat acolo, nimeni nimic nu imi poate oferi nimic. Am intrebat la Arhiva, pe str. Mihai Viteazul - acelasi raspuns. Cum procedez? Am nevoie cat mai curand posibil, multumesc! P.S. Daca totusi nu il gasesc, pot anexa la dosar doar certificatul de nastere?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Irina,
De fapt, dacă bunelul a decedat în alt stat este posibilă obținerea actului de stare civilă din acel stat prin intermediul oficiului de stare civilă de la noi, însă o asemenea procedură durează foarte mult!
Este mult mai eficient să contractați un avocat din Ucraina, să-l împuterniciți printr-o procură cu... mai detaliat drepturile stric necesare pentru obținerea unui asemenea act.
Puteți semna contractul și la distanță, iar procura o expediați prin intermediul oficiului poștal sau dacă vă puteți deplasa în Ucraina este și mai bine, încheiați contractul acolo și transmiteți și procura.

30 mai 2018