Certificat lipsa datorii/achitare credit

5 decembrie 2019 132

Exista vreun act normativ care stipulează ca creditorul are obligatiunea de a oferi la cererea debitorului o încheiere/certificat privind lipsa sau achitarea completa a unui credit, in special vreun act care reglementează activitatea companiilor de microfinanțare?
Au fost achitate toate sumele, dar creditorul refuza sa emită un astfel de certificat, motivând ca dosarul a fost înaintat la o companie de colectare, iar ultimii la rândul lor l-au transmis in instanța de judecată. Menționez repetat ca au fost achitate integral toate sumele (inclusiv și pretinsa taxa de stat pentru judecată, deși debitorul nu a fost informat in volum complet despre situația și stadiul acestui pretins dosar). Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Conform legislației precum și contractele de credit trebuie să prevadă acest fapt, debitorul are dreptul să primească un document care să ateste faptul că au fost stinse toate obligațiile față de creditor.

Puteți face o solicitare oficială către organizația de microfinanțare ca să vă ofere informația respectivă. Ulterior să... mai detaliat vă adresați în judecată și cu plângere la CNPF și APC.

La fel, vă puteți adresa la biroul istoriilor de credit pentru a primi raportul de credit referitor la istoria Dvs de credit.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

5 decembrie 2019
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Dacă dosarul se află in instanța de judecată, cu siguranță compania nu va elibera nici un certificat.

Dvs. urmează sa luați cunoștință cu materialele dosarului și să va expuneți acolo poziția în formă scrisă, cu anexarea tuturor actelor, care după părerea Dvs. ar dovedi faptul achitării integrale.

5 decembrie 2019