Certificat nastere - copil minor. Rubrica - tata

20 septembrie 2017 85

Buna ziua. Tatal biologic al copilului minor este decazut din drepturile parintesti din 2013. As vrea sa-l scot si din rubrica tata a certificatului de nastere. In judecata pe ce articol ma bazez, daca este asa procedura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu există o normă legală care prevede acest fapt sau o procedură în acest sens.

Totuși vă puteți adresa la Oficiul de Stare Civilă din raza teritoriala a instanței care a emis hotărârea cu privire la decăderea din drepturile părintești despre posibilitatea acestui lucru.

21 septembrie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Cristina. Decăderea din drepturile părinteşti nu are ca efect pierderea rudeniei copilului cu părintele decăzut din drepturile părinteşti şi nu are ca consecinţă excluderea părintelui din actul de naştere al copilului.
Efectul principal al decăderii din drepturile părinteşti constînd în pierderea
drepturilor şi îndatoririlor părinteşti cu privire la persoana... mai detaliat şi bunurile copilului,
însă nu antrenează şi stingerea drepturilor copilului faţă de părintele său.
Cu atît mai mult că, legislaţia în vigoare admite restabilirea părinţilor în
drepturile asupra copilului.

21 septembrie 2017