Certificatul de divort

25 octombrie 2019 28

In cazul in care casatoria a fost desfacuta fara prezenta mea, dar cu acordul meu, dupa mai mult de un an de unde as putea sa ridic exemplarul certificatului de divort (el si-a luat exemplarul, dar despre al meu nu vrea sa spuna nimic). Divortul a fost pronuntat intr-un raion din RM. Pot sa caut certificatul de divort la arhiva din Chisinau? Ce documente trebuie sa prezint?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Va sugerez sa telefonati la Agentia Servicii Publice pe nr. 14909.
Reprezentantii agentiei vor intreba unde si in baza carui temei a fost desfacut divortul, astfel va vor indica unde puteti sa-l ridicati si ce acte sunt necesare pentru ridicarea acestuia.

29 octombrie 2019