Certificatul de divort emis in Rusia

14 octombrie 2020 61

Buna ziua. Eu sunt cetateanca a Republicii Moldova si am fost casatorita cu un cetatean rus. Divortul a fost pronuntat pe teritoriul Rusiei, doar ca nu am fost sa-mi iau certificatul de divort. Pot obtine acest document in Republica Moldova?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna, d-na Irina, puteți să-l obțineți, nu mai că trebue să vă adresați cu o cerere în regiunea din Rusia, unde a avut loc divorțul, sau olain, dar mai sigur v-a fi o cerere recomendată și dacă se v-a întoarce avizul o să fiți sigur, că cererea DVS a ajuns... mai detaliat la destinație, succese.

15 octombrie 2020