Certificatul de naștere al copilului

9 martie 2021 45

Buna ziua Am fost casatorita cu un cetățean strain, dar am dat la divort un an si jumatate in urma. Intre timp traiesc cu alt barbat si astept un copil. Pe 22 februarie am primit divortul si urmează sa nasc in aprilie. Care este procedura pentru a-l scrie pe tatal biologic in certificatul de naștere al copilului care se va naste? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul muncii

Buna ziua,

Dacă nu încheiați căsătoria cu acesta până atunci, va fi nevoie doar de acordul lui scris să fie inclus la rubrica tată în certificatul de naștere a copilului.

9 martie 2021
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Dreptul muncii

Buna d-na Natalia, tatăl copilului o să fie recunoscut aldoilea bărbat, cu care ați convețuit, fiindcă el este tata biologic. DVS știți mai bine cu cine ași întreținut relații și cine este tata, fiindcă DVS în mesaj ați meționat, că deja nu trăiți cu ex, soțul timp de un an... mai detaliat ți jumătate.

9 martie 2021
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Dreptul muncii

D-na Natalia, puteți să verificați la Organul Starea civilă, cum v-a fi eliberat certificatul de naștere a copilului, ei o să vă orienteze, că mama decide cine este tatăl copilului.

10 martie 2021
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei

Bună ziua!

În cazul Dvs. Doamna Natalia, conform codul familiei art.47 ce prevede stabilirea provenienței copilului, alin.(3) indică clar că / Copilul născut din părinţi căsătoriţi ori în timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul... mai detaliat (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.
Pentru a demonstra contrariu și respectiv să puteți în rubrica tatăl să fie înregistrat tatăl biologic va fi necesar să depuneți declarație împreună cu fostul soț, fapt menționat la acelaș articol din alin (4) / Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civilă./

Vă urez succes.

10 martie 2021