Cetățenia Republicii Moldova

25 octombrie 2023 3

Bună ziua. Vreau să știu dacă testul ADN constituie un act legitim pentru a obține cetățenie Republicii Moldova. Menționez că tatăl meu este cetățean al RM, iar mama este cetățean al Rusiei. Eu nu pot face actele din motiv ca în certificatul meu de naștere tatăl este indicat cu alt nume, iar în baza de date a cetățenilor RM la tata sunt indicați soția și fratele meu, iar eu nu sunt inclus. Cum pot să obțin cetățenia RM? De ce acte am nevoie?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Ciupercă, cu întrebarea dată vă adresați la ASP, la cerere să prezentați documentul de confirmare, să râdicați întrebarea menționată în mesaj pentru a primi documentul oficial, da sau nu.

26 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Dumneavoastră trebuie să demonstrați că persoana înscrisă în certificatul dvs de naștere este aceeași persoană ca și cea din certificatul de naștere a fratelui dvs. Acest lucru nu-i exclus să fie necesar de făcut prin instanța de judecată, iar testul ADN va constitui o probă (o dovadă) că... mai detaliat tatăl Dvs era moldovean la momentul nașterii Dvs, respectiv puteți obține cetățenia Republicii Moldova în baza articolelor 10 și 11 din Legea cetățeniei Republicii Moldova nr. 1024.

26 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Este necesar să vă adresați în instanță de judecată cu o acțiune privind recunoașterea paternității. În temeiul hotărârii respective, deja veți putea obține cetățenia

29 octombrie 2023