Cetățenie multipla

18 iulie 2019 1584

Câte cetățenii poate deține un cetățean al Republicii Moldova și al României?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Zina,
Legislația Republicii Moldova nu impune un număr limită al cetățenilor care poate fi deținut de către un cetățean al Republicii Moldova.
În acest sens are a se lua în considerare prevederile legislației celorlalte state ale căror cetățenie persoana dorește să o dobândească și/sau redobandească inclusiv cea română.
Pentru a... mai detaliat va asigura ca puteți în același timp cetățenia Republicii Moldova și a unui alt stat consultați un avocat din statul al cărui cetățenie doriți sa o redobândiți.

Succes

18 iulie 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Adiţional la cele menţionate, legislaţia cetăţeniei RM prevede următoarele:

CAPITOLUL IV
PLURALITATEA DE CETĂŢENII

Articolul 24. Cazurile de pluralitate de cetăţenii
(1) În Republica Moldova, pluralitatea de cetăţenii se permite:
... mai detaliat a) copiilor care au dobîndit automat la naştere cetăţenia Republicii Moldova şi cetăţenia unui alt stat;
b) cetăţenilor săi care deţin concomitent cetăţenia unui alt stat, cînd această cetăţenie este dobîndită automat prin căsătorie;
c) copiilor cetăţeni ai Republicii Moldova care au dobîndit cetăţenia unui alt stat în urma adopției;
d) dacă această pluralitate rezultă din prevederile acordurilor internaţionale la care Republica Moldova este parte;
e) în cazul cînd renunţarea la cetăţenia unui alt stat sau pierderea ei nu este posibilă sau nu poate fi rezonabil cerută;
e1) persoanelor care obțin cetățenia în condițiile art. 17 alin. (1);
f) în alte cazuri prevăzute de prezenta lege.
(2) În interesele republicii, cetăţenilor altor state li se poate acorda cetăţenia Republicii Moldova, prin decret al Preşedintelui Republicii Moldova, dacă nu cad sub incidenţa art.20 lit.a)-d).
(3) Dobîndirea de către cetăţeanul Republicii Moldova a cetăţeniei altui stat nu atrage pierderea cetăţeniei Republicii Moldova.
(4) Cetăţeanul Republicii Moldova care posedă cetăţenia altui stat, în raporturile cu Republica Moldova, este recunoscut numai ca cetăţean al ei.
Articolul 25. Drepturile şi îndatoririle în cazul pluralităţii de cetăţenii
Cetăţenii Republicii Moldova, domiciliaţi legal şi obişnuit pe teritoriul Republicii Moldova, care posedă legal şi cetăţenia unui alt stat beneficiază în egală măsură de aceleaşi drepturi şi îndatoriri ca şi ceilalţi cetăţeni ai Republicii Moldova.
Articolul 26. Modalităţile de satisfacere a obligaţiunii militare în cazul pluralităţii de cetăţenii
Persoana care este cetăţean al Republicii Moldova şi care posedă legal şi cetăţenia unui alt stat este supusă serviciului militar faţă de Republica Moldova dacă domiciliază legal şi obişnuit pe teritoriul ei, chiar dacă este scutită de obligaţiunea militară faţă de alt stat.

Alineatul 3 prevede că: „(3) Dobîndirea de către cetăţeanul Republicii Moldova a cetăţeniei altui stat nu atrage pierderea cetăţeniei Republicii Moldova.”

Convenţia EU cu privire la cetăţenie la care şi Romania este parte, prevede următoarele:

Capitolul 5 Pluralitate de cetăţenii
Articolul 14
Cazuri de pluralitate de cetăţenii de plin drept
1. Un stat parte trebuie să permită:
a) copiilor care au dobândit automat la naştere cetăţenii diferite sa păstreze aceste cetăţenii;
b) cetăţenilor săi să aibă o alta cetăţenie dacă aceasta alta cetăţenie este dobandita automat prin căsătorie.
2. Păstrarea cetateniilor menţionate la paragraful 1 este subordonata dispoziţiilor pertinente ale art. 7.
Articolul 15
Alte posibile cazuri de pluralitate de cetăţenii
Dispoziţiile prezentei convenţii nu limitează dreptul fiecărui stat parte de a stabili în dreptul sau intern dacă:
a) cetăţenii săi care dobândesc sau deţin cetăţenia unui alt stat păstrează ori pierd cetăţenia acestui stat parte;
b) dobândirea sau păstrarea cetateniei sale este condiţionată de renunţarea ori pierderea unei alte cetăţenii.
Articolul 16
Păstrarea cetateniei precedente
Un stat parte nu trebuie să facă din renunţarea sau pierderea unei alte cetăţenii o condiţie pentru dobândirea ori menţinerea cetateniei sale atunci când aceasta renunţare sau aceasta pierdere nu este posibila ori nu poate fi cerută în mod rezonabil.
Articolul 17
Drepturi şi obligaţii referitoare la pluralitatea de cetăţenii
1. Cetăţenii unui stat parte care au o alta cetăţenie trebuie să aibă, pe teritoriul acestui stat parte unde domiciliază, aceleaşi drepturi şi obligaţii ca şi ceilalţi cetăţeni ai acestui stat parte.
2. Dispoziţiile prezentului capitol nu aduc atingere:
a) regulilor de drept internaţional referitoare la protecţia diplomatică sau consulară pe care un stat parte o acorda unuia dintre cetăţenii săi care poseda în acelaşi timp o alta cetăţenie;
b) aplicării regulilor de drept internaţional privat ale fiecărui stat parte în caz de pluralitate de cetăţenii.

Servus

18 iulie 2019