Cetatenie romana

26 martie 2018 37

Parintii mei au trait in concubinaj. Tatal este decedat, dar sunt cu familia lui in acte. Pot pregati pachetul de documente pentru cetatenie romana pe familia mamei?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Explicați vă rog frumos ce aveți în vedere prin pregătirea actelor pentru depunerea dosarului pe familia mamei?
Nu este necesar să schimbați numele de familie pentru a alege un bunic/ă sau străbunic/ă de pe linia mamei pentru a obține actele și a depune dosarul.
Mai mult ca atât riscați să vă complicați... mai detaliat situația prin faptul că veți fi nevoit să schimbați o parte din actele dvs și să aveți cheltuieli suplimentare și întrebări în plus de ce ați schimbat numele de familie.

26 martie 2018