Cetățenie română

9 decembrie 2019 69

Buna ziua. Dacă numele mamei până la căsătorie a fost unul, iar după căsătorie altul, apoi a divorțat, s-a recastorit și iar și-a schimbat numele, am nevoie și de certificatele de căsătorie, divorț și a doua căsătorie sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Nu aveti nevoie de actele de stare civila din a doua casatorie a mamei.

Va fi necesar actul de divort din prima casatorie si in cazul in care mama a luat numele sotului (tatalui dvs) - va fi necesar si de extrasul de pe actul de casatorie.

9 decembrie 2019