Cetatenie romana

16 mai 2022 62

Buna ziua. Am depus dosarul pentru cetatenie romana 2 ani in urma. Exista vreo metoda de a urgenta examinarea dosarului si respectiv redobandirea cetateniei? Am auzit precum ca printr-un jurist s-ar putea face asa ceva.

Jurist comments 1

Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Potrivit legii cu privire la cetățenie nu există o asemenea procedură de urgentare!
Există o procedură contecioasă*(acțiunea în justiție) în care aveți dreptul de a cere instanței de judecată constatarea încălcării termenului legal de procesare a cererii și nemijlocit obligarea Autorității Naționale Pentru Cetățenie la emiterea de îndată a... mai detaliat actului administrativ normativ.
Prin urmare, dacă considerați că v-a fost lezat dreptul la procesarea cererii într-un termen legal și rezonabil, fie personal, fie prin intermediul unui avocat urmează să vă adresați Președintele Autorității Naționale Pentru Cetățenie cu o cerere prealabilă, în caz de răspuns afirmativ vi se eliberează ordinul*în caz contrar acționați în instanță pentru a cere emiterea Ordinului Președintelui Autorității Naționale Pentru Cetățenie.
Cu o deosebită considerație, Botnaru Elena.

12 iulie 2022