Cetatenie romana

15 iunie 2018 84

Sotul are deja cetatania romana, dar eu am depus luna aceasta. Datorita faptului ca sotul meu are deja cetatenie, eu pot sa obtin cetatenia romana mai repede?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Natalia.
Acest fapt că soțul are deja cetățenie, nu asigură obținerea mai rapidă. Dacă el locuiește în România, atunci se pot înainta actele pentru reîntregirea familiei. Dar și acest proces este de durată, la început primești un permis de ședere și după aceia urmează primirea cetățeniei.
Vezi pagina:
http://igi.mai.gov.ro/ro/content/re%C3%AEntregirea-familiei

16 iunie 2018