Cetatenie romana pentru copii minori

12 iunie 2018 425

Am redobandit cetatenia romana in anul 2015. Detin doar pasaport romanesc. Copiii minori nu au fost inclusi in dosarul depus pentru redobandirea cetateniei romane. Copiii poarta numele tatalui lor, nu am fost casatorit cu el. Spuneti-mi, va rog:
1. Trebuie mai intai sa depun dosar pentru a redobandi cetatenie romana pentru copii sau pot transcrie certificatele de nastere moldovenesti in cele romanesti in baza faptul ca eu deja am cetatenie romana?
2. Daca as avea buletin romanesc atunci, la fel, ar trebui sa depun dosar pentru a redobandi cetatenie romana pentru copii?
3. In cazul in care totusi trebuie sa depun dosar pentru a redobandirea cetateniei romane pentru copii, ce acte trebuie sa prezint in dosar (nu am fost casatorita cu tatal copiilor, copii poarta numelui lui)?
Mutumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Catalina, va recomand sa va adresati Ambasadei Romaniei in Republica Moldova, pentru ca procedura este reglementata de legislatia romana:

http://chisinau.mae.ro/node/264

13 iunie 2018