Cetatenie romana pentru fiul de 11 ani

27 septembrie 2018 84

Buna ziua. Eu sunt mama unui minor de 11 ani. Am redobindit cetatenia romana, am pasaport roman. Fiul meu, fiind inca cu pasaport moldovenesc, nu a fost introdus in dosar. Acum eu, fiind romanca, cum ii pot face pasaport roman fiului meu de 11 ani? Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună Alina,
Modalitatea și actele necesare redobândirii cetățeniei române de către minori le găsiți pe website-ul Ministerului Justiției a României, Autoritatea națională pentru cetățenie. Vedeți aici http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/categorii-cereri/cet-minori/93-categorii-cereri/466-art-11-minori
Succese!

28 septembrie 2018