Cetatenie romaneasca

18 aprilie 2018 53

Buna ziua. As dori sa stiu: daca acum vreo 7-8 ani in urma am avut un dosar penal (art. 186 CP), cu toate ca ne-am impacat cu partea vatamata, e posibil sa primesc cetatenie romaneasca?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Eugenia.

În mod normal, situația dumneavoastră nu constituie un temei de refuz a cererii de redobândire a cetățeniei României, conform prevederilor Legii nr. 21/1991.

Prin urmare, dacă întruniți toate celelalte condiții prevăzute de lege, veți putea redobândi cetățenia română.

O zi bună.

30 aprilie 2018