Cetatenie romaneasca

3 martie 2018 130

Buna! Daca tatal meu vitreg, care este casatorit cu mama mea, are cetatenie romaneasca si eu mi-am schimbat familia pe a lui, care ar fi articolul sau daca e posibil sa primesc cetatenia romaneasca pe baza lui. Multumesc.

Jurist comments 5

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Nu sunt sigur de faptul ca simpla schimbare a numelui vă va ajuta.
Este posibil să fie necesar să vă înfieze.
Tată este persoana înscrisă la rubrica respectiva din actele de stare civilă!

4 martie 2018
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna, mai intii d toate care este virsta dvs ?

5 martie 2018

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dat fiind faptul că ați ajuns la majorat nu cred că posibil acest lucru.
Urmează sa vedeți care din bunici sau poate străbunicii s-a născut în perioada și într-o localitate care va permite să adunați toate actele necesare sa depuneți dosarul.

5 martie 2018

multumesc

5 martie 2018