Cetatenii moldoveni cu cetatenie romana, care lucreaza in UE, trebuie sa declare venituri si sa achite impozite in Moldova?

13 septembrie 2018 41

Buna ziua!
Spuneti, va rog, cetatenii moldoveni, care au si cetatenie romana si care lucreaza in Germania (cu acte romanesti), trebuie sa declare veniturile si in Moldova? Trebuie sa achite impozit pe venit in Moldova?
In strainatatea am achitat impozitele. Eu am lucrat 5 luni in Germania si am venit in Moldova. Inainte de aceasta am stat in Moldova tot timpul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anton,
Referitor la acest subiect există Convenția între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul României pentru evitarea dublei impuneri și prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitul pe venit și pe capital.
Astfel, fiind și cetățean român, care a lucrat în UE - Germania ca și cetățean român nu trebuie să achitați... mai detaliat impozite și în Republica Moldova, deoarece Dvs la angajarea în câmpul muncii în Germania ați invocat cetățenia românească!

14 septembrie 2018