Cetățenii Republicii Moldova pot zbura din România?

21 mai 2022 36

Bună ziua. Pot zbura din România în Italia cu 2 copii minori fără acordul celuilalt părinte? Suntem căsătoriți și suntem cetățeni ai Republicii Moldova.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Victoria.

Fără acordul celuilalt părinte este imposibil de părăsit țara. Trebuie obținut acordul autentificat notarial prin procură conform art. 3-4 Legii nr. 269/09.11.94 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova.

În cazul când acordul soțului nu poate fi obținut în scopul călătoriei peste hotare - urmează să vă... mai detaliat adresați în instanța de judecată pentru ca hotărârea instanței să înlocuiască acordul soțului doar pentru această călătorie.

Urmează să explicați instanței scopul, durata și destinația călătoriei. De asemenea să precizați când vă întoarceți înapoi în RM sau dacă planificați stabilirea domiciliului în străinătate.

23 mai 2022