Cetețenie română pentru copil, al cărui tată se află în penitenciar

28 octombrie 2021 45

Bună ziua! Vreau să depun dosarul pentru a obține cetățenie română împreună cu copilul. Tatăl copilului, însă, se află în penitenciar și copilul poartă numele lui, chiar dacă nu am fost căsătoriți. Poate copilul sa obțină și el cetățenia română?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, v-a fi normal dacă DVS o să depuneți o cerere la ambasada Romănie și ați să solicitați un răspuns concret să nu dați în bară.

29 octombrie 2021