Chiria unui apartament fara contract

17 iunie 2017 967

Salutare, am luat in chirie un apartament, am insistat sa fie incheiat un contract de arenda incheiat intre ambele parti, la numeroasele mele doleante, mi s-a raspuns ca vom incheia dar fara rezultat, de mai multe ori ne-a mintit ca proprietarul este peste hotare si ca este doar intermediar care se ocupa de verificarea daca este achitata plata pentru servicii comunale si plata pentru arenda. Trei luni am locuit, acum e a patra, solicit sa achit plata la sfirsitul lunii, asa cum eu primesc salariu la sfirsitul lunii, doleantele mele nu sint luate in seama si insistent sint rugat maine sa ii dau cheile de la apartament, care ar fi procedura de a solutiona litigiul in cauza? cum as putea sa oblig sa negociem clauzele? poate fi atrasa la raspundere contraventionala persoana care da in chirie un imobil fara contract? Multumesc!

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu puteti negocia clauzele contractului de locatiune inexistent , forma caruia este scrisa !
Aveti posibilitatea sa va adresa-ti la FISC fiind urmarita de catre persoana mentionata eschivarea de la plata impozitelor pe venit ! Amenda de la 10 mii

17 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Dvs aveţi contract. El poartă formă verbală. Aveţi probe că locuiţi, aveţi chei etc.
Locatorul nu are voie să rezilieze contractul oricând doreşte. Pe motiv de neplată poate rezilia doar dacă aveţi o restanţă de 3 luni la plata chiriei, ceea ce înţeleg că nu e cazul.
Trebuie să acţionaţi... mai detaliat în judecată locatorul şi să cereţi executarea silită a contractului.

17 iunie 2017