Chiriasi cu copii minori

14 august 2021 72

Buna ziua. O familie cu 2 copii minori inchiriaza un apartament, dar acum stapanul are nevoie sa locuiasca in apartamentul inchiriat. Ce termen trebuie sa le dea stapanul chiriasilor pentru ca acestia sa elibereze apartamentul? Pot chiriasii sa invoce faptul ca au copii si sa nu paraseasca apartamentul?

Jurist comments 1

Pîrlițanu Daniel
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Este important de știut dacă contractul de locațiune (nu contează dacă e scris, adică de tip document sau prin scrisori, mesaje, mailuri etc) conține un termen.

În cazul în care contract dintre locatari (chiriași) și locator (proprietarul apartamentului) nu prevede un termen, atunci, conform art. 1281 (1), oricare dintre părți are... mai detaliat dreptul la rezoluțiune (adică la desfacerea contractului), cu un preaviz de 3 luni pentru imobile.
Adică proprietarul trebuie să vă acorde 3 luni înainte de a desface contractul.

În cazul în care v-ați înțeles să închiriați apartamentul pe un anumit termen și nu există motive pentru ca proprietarul să desfacă contractul și să vă ceară eliberarea locuinței (ex. nu folosiți bunul conform destinației sau starea bunului s-a înrăutățit din vina dumneavoastră), atunci proprietarul este obligat să respecte contractul încheiat și nu are dreptul să vă ceară eliberarea apartamentului.

14 august 2021