Chiriasii refuza sa achite serviciile comunale

5 octombrie 2017 72

Buna ziua. Acum citiva ani am dat apatament in chirie, plata fost solicitata pe un an inainte din anumite motive. Chiriasii transferau sau la cont de card plata, sau o luam cash direct. Cu parere de rau, banii nu au fost declarati si nici un contract de locatiune nu a fost intocmit, nici macar o recipisa. Recent la implinirea a unui nou termen au elibirat apartamentul fara sa achite serviciile comunale. Cum ii pot obliga cumva sa achite datoriile acumulate. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Din păcate șansele sunt minime atâta timp cât nu ați încheiat un contract de locațiune deoarece Codul Civil prevede pentru locație nea bunului imobil forma scrisă a contractului, dvs teoretic fiind în imposibilitate de a demonstra că acele persoane n-au efectuat plata serviciilor comunale de aceea încercați pe o cale... mai detaliat amiabilă să rezolvați neînțelegerea iar pe viitor să urmați procedura legală pentru a evita consecințele negative.

6 octombrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar pe cale amiabila , in judecata nu aveti sanse din pacate !

6 octombrie 2017