Chirie cu probleme

13 mai 2018 51

Pe data de 26 octombrie 2017 am luat un apartament in chirie pe jumatate de an si am scris recipisa impreuna cu proprietarii apartamentului. Am platit pe prima si ultima luna deodata 150 euro. La sfarsitul lunii mai curent vreau sa ma mut la alta gazda, insa proprietarii imi cer un avans pe facturile care inca nu au venit si mi-au pus conditie o saptamana ca sa le dau acest vans, in caz contrar m-a amenintat ca ma da afara din apartament. Ce as putea face in acest caz? Are dreptul sa ma dea afara? Mentionez ca doamna nu achita impozite pentru acest venit din apartament.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alina,
De fapt, locatarul(chiriașul) suportă plata pentru ceea a reușit efectiv să consume. Odată ce încă nu aveți facturile cum puteți ști cât aveți de achitat? Poate doar facturile la apa caldă, rece, gaz, electricitate, deoarece consumul acestora se verifică după contor.
De asemenea, înțeleg că 6 luni s-au scurs, i-ar... mai detaliat contractul în atare situație se consideră prelungit pentru o perioadă nedeterminată (art. 904 al 1 Cod civil). Or, termenul de închiriere s-a scurs la 26 aprilie 2018, iar Dvs ați continuat după această dată să locuiți în acest bun imobil.
În atare condiții Dvs trebuie să respectați un termen de preaviz de 3 luni, dacă în contractul (recipisa) semnată nu este prevăzut altceva.
Reieșind din faptul că termenul contractului a fost prelungit pentru o perioadă nedeterminată dvs, iar dvs trebuie să-l preavizați pe proprietar cu cel puțin 3 luni înainte, acesta nu vă poate da afară!

Cât privește faptul că acest contract de locațiune (recipisă) nu a fost înregistrată la DGAF în raza căreia se află bunul imobil este o problemă pentru proprietar, deoarece în cazul în care aceștia vor fi sesizați proprietarul riscă să achite o amendă și penalitate pentru fiecare plată lunară incasată de la Dvs..

13 mai 2018