Cinci ani un urma mi-a decedat sotul

22 august 2017 20

Buna ziua! Cinci ani un urma mi-a decedat sotul, eu am fost peste hotare pina acum. In noiembrie 2016 am venit acasa. Este posibil sa intorc suportul financiar inapoi?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Art. 2 alin. (2) din Legea privind sistemul public de pensii dispune că dreptul la pensie este imprescriptibil, ceea ce înseamnă că acest drept poate fi realizat oricând.

Succese!

23 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Totodată, deschideți și procedura succesorală dacă nu a-ți facut-o până acum ca să dobândiți toate bunurile care erau în proprietatea defunctului.

23 august 2017