Cind se platesc despagubiri pentru lipsa fortata de la muncă?

1 martie 2017 268

În art.90 alin (1) din CM al RM se stipulează următoarele: „În cazul restabilirii la locul de muncă a salariatului transferat sau eliberat nelegitim din serviciu, angajatorul este obligat să repare prejudiciul cauzat acestuia.” Dacă angajatul eliberat din funcție nu mai solicită restabilirea la locul de muncă în cadrul procesului de judecată, are el dreptul să solicite despăgubiri pentru lipsa forțată de la muncă?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În condițiile în care salariatul eliberat din serviciu contestă în instanța de judecată concedierea nelegitimă, acesta poate cere, în locul restabilirii la locul de muncă, o compensație în mărime de cel puțin 3 salarii medii lunare, pe lângă repararea de către angajator a prejudiciului cauzat salariatului prin concedierea nelegitimă, și... mai detaliat anume:
- o despăgubire pentru întreaga perioadă de absenţă forţată de la muncă într-o mărime nu mai mică decît salariul mediu al salariatului pentru această perioadă;
- compensarea cheltuielilor legate de contestarea eliberării din serviciu (consultarea specialiştilor, cheltuielile de judecată etc.);
- compensarea prejudiciului moral cauzat salariatului (mărimea acestuia se stabilește de instanța de judecată, dar nu poate fi mai mică decât un salariu mediu lunar al asalariatului în cauză).

1 martie 2017