Cînd te opreste politiea zicand ca verifica actele, ce ar trebui sa facem?

17 aprilie 2017 91

Cînd te opreste politiea zicand ca verifica actele, ce ar trebui sa facem?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Diana  Moraru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, dl Igor.
Conform HOTĂRÎRII Nr. 357 din 13.05.2009 cu privire la aprobarea Regulamentului circulaţiei rutiere, Capitolul II - DREPTURILE, OBLIGAŢIILE ŞI RESTRICŢIILE PENTRU CONDUCĂTORII DE VEHICULE -
Art. 11. Conducătorul de vehicul, este obligat:
i) să oprească imediat vehiculul la semnalul:
– agentului de circulaţie;
... mai detaliat – lucrătorului de poliţie;
– membrului echipei mobile a Poliţiei de Frontieră;
– ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal;
– orbului care traversează strada în orice loc (la semnul dat prin ridicarea bastonului alb);
- colaboratorilor abilitaţi cu funcţii de control în domeniul transporturilor rutiere de mărfuri şi persoane.
După oprirea vehiculului la semnalul agentului de circulaţie sau al altui reprezentant al organului de control, conducătorul este obligat să rămînă în vehicul ţinînd braţele pe volan pînă la apropierea persoanei care a impus oprirea şi ulterior să îndeplinească necondiţionat dispoziţiile legale ale acestei persoane, prevenind şi pasagerii să nu părăsească vehiculul în timpul controlului, decît cu permisiunea sau la dispoziţia reprezentantului organului de control. În cazul în care oprirea se efectuează pe timp de noapte, conducătorul este obligat să conecteze lumina în salonul (cabina) vehiculului.

Pentru mai multe detalii, consultati http://lex.justice.md/md/331491/

18 aprilie 2017