Cine achita paguba provocata vecinilor la schimbarea ferestrelor ?

13 august 2018 53

Buna! Am schimbat o fereastra. In timp ce instalatorul tragea de rama ferestrei vechi, o bucata de beton de marimea pumnului a cazut pe parbrizul unui automobil parcat chiar sub bloc (1.2-1.5m). In acea zi proprietarul nu a fost gasit de instalatori, mai tarziu proprietarul a chemat politia, si a schimbat parbrizul din cont propriu. Acum cere despagubiri. Cine este vinovat sau, mai corect, cine trebuie sa achite?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Andrei,
Despăgubirea trebuie sa o achite proprietarul bunului imobil la care se efectuau lucrări de reparație.
Ulterior dvs aveți dreptul sa va adresați în regres către cei care i-ați contractat sa va execute lucrarea.
In cadrul procesului dintre proprietarul automobilului și proprietarul imobilului urmează a fi atrasă obligatoriu și persoana juridică care... mai detaliat executa lucrări de reparație la bunul imobil.

14 august 2018

Prin schimbul ferestrei am avut in vedere ca am facut comanda de o fereeastra noua, si firma producatoare au venit sa o monteze, si este parte a serviciului pe care il acorda, parerea mea e ca ar trebui doar ei sa achite paguba fiindca nu sau asigurat, desi stiau ca... mai detaliat se poate intimpla astfel de accidente, au incercat sa gaseasca proprietarul automobilului prin palituri cu piciorul in roti sa declanseze alarma, totusi au continuat montarea.

Se schimba acum ceva sau tot ramine ca proprietarul imobilului trebuie sa achite ?

14 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

D-le Andrei situația nu se schimbă.
Acțiunea în regres va permite sa va adresați împotriva companiei care a montat geamul pentru a va restitui dvs toate daunele ce le-ati reparat proprietarului automobilului.

14 august 2018