Cine acopera pagubele in urma accidentului rutier?

20 septembrie 2017 92

In urma unui accident rutier in care au fost implicate 2 autoturisme, acestea au intrat intr-un gard. Politia a stabilit ca ambii soferi au fost de vina. Insa unul nu e deacord si da in judecata pentru a contesta. Care e procedura pentru noi ca sa ne faca gardul? Ce documente trebuie sa avem si ce etape sa parcurgem?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexandra,

Dacă dvs a-ți depus o plângere la acel moment iar contravenientul a contestat procesul verbal în judecată, așteptați hotărârea instanței care va stabili cine se face vinovat care totodată îl va impune la plata despăgubirilor, ori adresațivă cu o cerere de judecată aparte pentru plata despăgubirilor.

20 septembrie 2017