Cine acumuleaza probele in urma accidentului?

9 aprilie 2020 127

Sotul a fost lovit de o masina pe trecerea pietonala. La fata locului a fost si politia. Sotul a fost dus la spital pentru a i se acorda ajutor medical. In urma loviturii, a spart cu capul parbrizul masinii si a suferit contuzie si o fractura.
Politistul-anchetator nu s-a interesat unde este victima si in ce stare se afla. Dupa ce facut masurari, a luat actele soferului si i-a spus sa se duca la sectorul de politie si a plecat. Sotul a stat in spital, acasa a urmat tratament o perioada mare de timp. In acest timp nimeni nu l-a vizitat sau sa se intereseze de starea lui.
Fara sa fie audieat sotul, ne-au adus la cunostinta ca pe numele soferului a fost pornit proces contraventional in conformitate cu prevederile art.242 alin.2 Cod Contraventional al RM.
Cine trebiue sa acumuleze date privind starea sanatatii, extrasul si alte probe de la spital? Trebue ancetatorul sa le solicite sau victima trebuie sa le prezinte anchetatorului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Agentul constatator acumulează probele în sensul învinuirii potrivit normei sus enunțate.
În rest, probele pe care le enunțați țin de despăgubiri pe care le puteți solicita.
Astfel toate cheltuielile pe care le suportați le puteți solicita inițial din contul companiei de asigurări, iar cele pe care nu le acoperă asiguratorul, le puteți... mai detaliat solicita din contul persoanei vinovate.

9 aprilie 2020